Bieszczady24 online

stdarek



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Atrakcje

Zwiedzanie Sanoka
Sanok, jedno z największych miast regionu, szczyci się najbardziej rozległym i bodaj najciekawszym skansenem w kraju oraz interesującym Muzeum Historycznym. Wnętrza kilkudziesięciu drewnianych budynków w skansenie przedstawiają kulturę miejscowych grup etnograficznych: Łemków, Bojków, Dolinian oraz Pogórzan. W skansenie prezentowana jest kolekcja tzw. ikon karpackich, jednak by obejrzeć największe i najcenniejsze zbiory religijnych obrazów należy się udać do sanockiego zamku, gdzie mieści się Muzeum Historyczne. Poza ikonami można tu zobaczyć dzieła Zdzisława Beksińskiego, jednego z najbardziej cenionych współczesnych malarzy polskich.


Odwiedziny w Lesku
Do Leska warto się wybrać przede wszystkim ze względu na obronną synagogę w stylu manierystycznym z fasadą ozdobioną hebrajskim napisem: „O, jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego, tylko Dom Boży”. Na wzgórzu ocienionym starymi drzewami znajduje się jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy na terenie Polski. Niektóre z pięknie rzeźbionych nagrobków tej nekropolii pochodzą z XVI w.

Zwiedzanie cerkwi
W Bieszczadach znajduje się 59 drewnianych cerkiewek o unikatowej architekturze. Najcenniejsze z nich stoją w Smolniku, Równi, Michniowcu, Hoszowie i Bystrem, stanowiąc integralny elementu krajobrazu i kultury regionu. Obecnie większość z nich należy do Kościoła rzymskokatolickiego, jedynie sześć - do Kościoła prawosławnego i trzy - do grekokatolików.


Wizyta w Komańczy-Letnisku
W latach 1955-56 w drewnianym klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy-Letnisku był internowany przez władze komunistyczne kardynał Stefan Wyszyński. Dziś można tu oglądać pokój poświęcony jego pamięci.

Piesze wędrówki
Bieszczady, gęsto poprzecinane szlakami turystycznymi, są rajem dla piechurów, szczególnie tych o romantycznych duszach. Wędrując przez te dzikie, niezamieszkane góry i rozległe łąki, zwane połoninami, można napotkać pozostałości dawnych wsi. Najwyższym szczytem Bieszczad jest Tarnica (1346 m n.p.m). Także Krzemieniec (1221 m), położony na zbiegu granic Polski, Ukrainy i Słowacji, i pobliska Wielka Rawka (1307 m) zapewniają wyjątkowe widoki.


Jazda konna
Spośród wszystkich górskich parków narodowych w kraju, w Bieszczadzkim PN wytyczono największą liczbę szlaków konnych. Jazdę konną można uprawiać w Ustrzykach Górnych, Komańczy, Cisnej, Czarnej, Smolniku, Wetlinie, Żubraczach, Lutowiskach i kilku innych miejscowościach.

Sporty wodne
Amatorzy wodnego szaleństwa nie będą się nudzić. Zalew Soliński jest znakomitym miejscem do uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa; można też popłynąć w rejs spacerowy statkami „Białej Floty”. Najchętniej odwiedzanymi miejscowościami nad Soliną są Polańczyk i Myczkowce. Inną wodną atrakcję stanowi spływ Sanem na tradycyjnych drewnianych łodziach wzorowanych na czółnach.


Kolarstwo górskie
Rowerzyści mogą korzystać ze wszystkich leśnych i górskich ścieżek oraz wiejskich dróg, z wyjątkiem szlaków pieszych prowadzących w wysokich partiach masywu. Zaawansowanym rowerzystom polecamy dwudniową wyprawę wzdłuż doliny Sanu z Berezki do Terki (ok. 40 km) przez Nasiczne-Zatwarnicę.

Narciarstwo biegowe
Dzięki łagodnym zboczom i pozbawionym drzew szczytom, w Bieszczadach panują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Entuzjaści biegówek powinni zatrzymać się w Solinie, Ustrzykach Dolnych, Ustrzykach Górnych, Polańczyku bądź Wetlinie, gdzie panują najlepsze warunki do uprawiania tego sportu.


Przejażdżka kolejką wąskotorową
Wspaniałą atrakcją turystyczną jest podróż stuletnią kolejką wąskotorową, kursującą z Majdanu do Woli Michowej. Z okien pociągu rozciągają się malownicze widoki, a raz po raz oczom podróżnych ukazują się urocze cerkiewki wkomponowane w górski krajobraz.

Narty
Chociaż Bieszczady należą do stosunkowo niskich i łagodnych gór, oferują one również możliwość uprawiania narciarstwa zjazdowego. Dobre warunki zapewniają zwłaszcza początkującym i średnio zaawansowanym narciarzom. Największe ośrodki zimowe to Arłamów, Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Cisna, Komańcza, Kalnica.


Szybownictwo i paralotniarstwo
Doskonałe warunki do uprawiania tych fascynujących dyscyplin zapewnia lotnisko w Bezmiechowie Górnej (teren Gór Słonnych, koło Leska) i Weremień (również w pobliżu Leska).

Wycieczka do Lwowa
Piękne stare miasto Lwów leży tylko 65 km od polskiej granicy. Łatwo dostać się tam z Przemyśla (przejście graniczne w Medyce), najbliższego dużego miasta, leżącego na północ od Bieszczad.


Dla dzieci
Bieszczady oferują wiele atrakcji, którymi dzieci będą zachwycone. Jazda konna, żeglarstwo i wycieczki rowerowe są popularne zarówno wśród starszych, jak i młodszych. Dużą atrakcją dla dzieci jest też przejażdżka kolejką wąskotorową lub wycieczka na tamę na Solinie.

fot 1. Widok na zalew soliński
 


© COPYRIGHT BY a de es 2010
 ALL RIGHTS RESERVED